News
Mis on bitcoin ja kuidas teenida bitcoine. Bitcoin on tulevikuraha. Bitcoinid on elektroonilised kuldmündid ning neid saab kiirelt üle kanda kuhu iganes, jälgides ülekannet reaalajas. Nii saab teha ülekandeid ilma pankade ja börside abita. 2017-01-15

Mis on bitcoin ja kuidas teenida bitcoine?

Bitcoin on täna kõige levinum krüptoraha (millel puudub füüsiline vorm). Bitcoin on kaubeldav valuuta üle maailma ning temaga saab osta kõike alates veebiteenustest lõpetades riiete, söögi ja autorehvidega. Mis veel lahedam, tegemist ei ole ainult valuutaga vaid terve uue konseptuaalse majandamissüsteemiga. See tähendab seda, et tegemist on terve suure võrguga, mida hoiavad üleval Bitcoini kasutajad ise. Sarnaselt P2P torrenti võrgule. Puudub täielikult vajadus tsentraalse, kontrolliva institutsiooni (panga) järele. Süsteem on disainitud nii, et see on isereguleeruv ning dünaamiliselt muutuv vastavalt kasutajate käitumisele. Valuuta kohalt on oluline veel see omadus, et ühikuid saab olla süsteemis piiratud kogus, Bitcoini puhul 21 miljonit. Ning piiratud on ka ühikute juurde tekitamise arv ajas. Ehk siis tegemist on olemuselt, pikas perspektiivis deflatsioonilise valuutaga – tema väärtus tõuseb ajas.

Kuidas teenida bitcoine?

Bitcoini algusaegadel võis bitcoine kaevandada ka oma koduse aruti või arvutitega, ja sellega ka teenida. Nüüd aga oleks niimoodi teenitud raha suht tühine.  Ometi on ise- oma arvutiga kaevandades risk (sattuda petturite küüsi) pea olematu. Kui sinu arvuti on suht võimas ja omab  ka võimast videokaarti - saab midagi teenida ka oma koduse masinaga. Kõige lihtsam viis oleks kasutada mõnd sellist kaevandamise teenust pakkuvat kodulehte.  Üheks selliseks leheks on näiteks: minergate.com .Tarkvara saamiseks tuleks siis ennast seal registreerida, laadida programm alla ja käivitada kaevandamine. Nii, et kui sul on piisavalt võimas masin/masinad (eriti videokaardid) siis mine SIIA.

 

Rahaliselt  kasulikum, aga ka ohtlikum (võib petturite küüsi sattuda) on kasutada mõnd firmat, kellel on suured arvutipargid üle maailma (pilvekaevandus). GENESIS-MINING.COM on üks vanemaid ja kindlamaid kohti tänasel netimaastikul. http://web.archive.org/ annab GENESIS-MINING.COM esimeseks ilmumiseks 2.märts 2014 (muidugi võib ta olla veelgi vanem). Aeg on näidanud, et petturid kaovad "eetrist" hiljemalt aastaga. GENESIS-MINING.COM ei luba sulle kiiret rikastumist (kindel märk, et tegu ei ole petturiga), aga võimaldades sulle eluaegse lepingu, tagab ta pideva teenimise ilma, et sa peaksid selle pärast muretsema. GENESIS-MINING.COM -il on esindatud peale bitcoini veel teisigi virtuaalrahasid/krüptoraha : Litecoin, darkcoin, startcoin, dogecoin, peercoin jpm... Liituda saad SIIT

Täpsem ülevaade GENESIS-MINING.COM kohta asub inglise keeles allpool.

 

GENESIS-MINING.COM is a well-established X11, Ethereum and Bitcoin cloud mining provider. They are the largest Bitcoin cloud mining provider and furthermore are now offering Ethereum/X11 mining contracts as well. All their bitcoin contracts are lifetime contracts, which is a big plus! Currently, they have 3 undisclosed locations in Europe, America and Asia. They represent their service on all the important Bitcoin conferences / events and are more transparent than any cloud mining service out there! GENESIS-MINING.COM aims at the average Joe and as well at the bigger investor. They aim to be one of the most competitive cloud mining providers out there. You can start off with a 100 GHS (Gold) Bitcoin mining contract for 26$ to get a nice overview of the service they provide. If you look for something bigger you can purchase 2000 GHS (Platinum) for 499$ or 10000 GHS (Diamond) for 2400$. Their website is very clean and has a very appealing design. We really like how easy it is to set up an account with them and start mining. When you signed up, just fund your account with some Bitcoin and choose a mining plan that suits your needs. If you don’t want to pay with your precious Bitcoin you can pay by bank transfer, Litecoin, Dogecoin and Darkcoin or Credit Card.

Once you got your account funded with GENESIS-MINING.COM you will start to mine instantly. Owners of a Bitcoin mining contract do not need to do anything, just watch and see yourself how the Bitcoins are flowing in, however if you bought / own a X11 mining contract now is the time to allocate your hash power. You can allocate all your hash power to AUTO, which will mine the most profitable coin and exchange your earnings to Bitcoin for daily payouts. But that’s not it, what really made us happy and excited to see is that you can split up your total hash rate to different coins. As of February 2016, you can distribute your hash power to: AUTO (Bitcoin), Dash, Litecoin, Dogecoin, BitcoinDark, PeerCoin, Namecoin and CureCoin. You are even able to vote via a Facebook poll which coins that they should add next into their mining portfolio. This clearly proves that GENESIS-MINING is listening to a lot to their customers and their desires. The ability to mine your own portfolio of Altcoins remains unique in the cloud mining world and is only provided by GENESIS-MINING. This is definitely a step in the right direction by giving the customers more options on how to use their X11 mining contracts. GENESIS-MINING.COM has not only a very appealing design but scores as well with an outstanding mining dashboard. Within the dashboard, you can see your current mining stats, earnings in US Dollar, mining allocation and transactions. If you decide to add more hash power you can do this easily by clicking upgrade hashpower while logged into your account.

To manage your account information, wallets for the different coins and to add two-factor authentification simply click my account. Their support is outstanding and they will address any questions or issues very fast! GENESIS-MINING.COM is a very customer orientated company and does everything to make you happy. We highly recommend them and we are sure that they will remain growing bigger and bigger in the cloud mining business.

User friendlyness?

+Fast, easy and free signup
+Fast and friendly support, quickly responding and resolving occurring problems
+Investments as low as 100 GHS / 1 MHS

Website functionality?

+ Easy to understand and to operate dashboard
+ Very well thought design and general functionality
+ Mine your own Altcoin portofolio
+ Two factor authentification
+ Refferal / promo code system
No option to trade or sell your KHS/MHS

Trustability?

+ Street adress
+ LinkedIN accounts
+ Telephone number
+ Pictures/Livestreaming of their hardware
+ Representing their service at the most important Bitcoin events / conferences

Price?

+ Low price per GHS / MHS
+ No hidden fees


Home| New Submitted Links| Top Links| Add Site| Terms| |TV Kavad |Äikesetormid Reaalajas |PayPal |Disclaimers |Hoiatused